8 Vecí, ktoré si musíte vydiskutovať s partnerom pred narodením detí

19.11.2021

Existuje príslovie, ktoré hovorí, že "nikdy nie je ten správny čas mať dieťa", čo je často aj pravda. Čo však môže toto vzrušujúce a neuveriteľne hektické obdobie vo vašom živote trochu uľahčiť, je prediskutovanie rôznych tém, na ktoré ste možno zabudli. Pretože nájsť si čas na takéto diskusie po príchode dieťaťa už bude takmer možný.

Naši odborníci pre vás pripravili niekoľko tém, ktoré sa oplatí prediskutovať s partnerom ešte pred príchodom bociana.

1. Kto bude robiť aké práce?

Hoci dieťa môže donosiť a porodiť iba jedna osoba (ak sa nerozhodnete pre iný spôsob narodenia dieťaťa), stále existuje mnoho prác, ktoré si môžete rozdeliť. Existujú práce, ktoré prispievajú k starostlivosti o dieťa: režim pred spaním, kŕmenie (ak sa nedojčí), čas kúpania a výmena plienok. Možno sa na nich budete chcieť podieľať a robiť ich obaja, preto je skvelé, ak ste na rovnakej vlne.

Ale sú tu aj domáce práce: pranie, vysávanie, varenie a upratovanie, ktorých bude pribúdať s tým, ako bude malý neustále vytvárať neporiadok. Aj keď už možno máte svoje určené práce, o novej rutine sa oplatí diskutovať, aby ste sa necítili preťažení.

2. Čo budeme robiť v oblasti starostlivosti o dieťa?

Možno je to samozrejmé, ale rozhovor o starostlivosti o deti vyvoláva diskusiu o tom, kto bude chodiť do práce. Vy aj váš partner sa môžete rozhodnúť, že sa vrátite do práce. Ak áno, potom budete musieť vyriešiť, kto sa bude starať o dieťa. Možno vám budú môcť pomôcť aj príbuzní.

Samozrejme, po príchode dieťaťa sa môže všetko zmeniť a prispôsobiť, ale pomôže vám vyložiť karty na stôl, ako si predstavujete svoj rodinný život.

3. Aké finančné rozhodnutia budeme robiť?

Všetci vieme, že dieťa stojí veľa peňazí. Užitočné môže byť spoločné vytvorenie rozpočtu, ako aj diskusia o vašich silných a slabých stránkach.

Navyše, bude potrebné zvážiť aj ďalšie faktory, ako napríklad to, že máte jeden alebo viac zdrojov príjmu. Ak ste prvorodičia, náklady sú ešte vyššie a musíte počítať s vecami, ako je autosedačka, postieľka, kočík a oblečenie. 

4. Ako by sme mali svoje dieťa vychovávať?

Máme rôzne predstavy o tom, čo disciplína zahŕňa. Nie vždy ide o trest, ale o to, ako rodičia jednotne pristupujú k danej situácii. Rozprávanie o spôsoboch, akými ste boli ako dieťa disciplinovaní, vám môže pomôcť získať informácie o tom, či si myslíte, že určitá taktika bude pre vaše vlastné dieťa konštruktívna.

5. Aké náboženstvo, ak vôbec, bude mať naše dieťa?

Ak ste obaja rovnakej viery, môže to byť jednoduchý rozhovor, ale ak nie, môže to byť trochu zložitejšie. Je dôležité zvážiť, či chcete svoje dieťa vychovávať v určitej viere. S vierou sa spájajú sviatky a oslavy. Môžu existovať konkrétne, ktoré oslavujete. Ak áno, diskusia o tom, kde budete tieto sviatky tráviť, pomáha konkretizovať, ako si predstavujete svoj život.

Spolu s náboženstvom máme kľúčové hodnoty, ktoré sú pre nás životne dôležité. Možno sa budete chcieť porozprávať o hodnotách, ktoré považujete za dôležité vštepiť svojmu dieťaťu. Ako aj o tom, ako to plánujete urobiť.

6. Kde chceme vychovávať naše dieťa?

Z nejakého dôvodu majú deti veľa vecí, aj keď sú už veľké. Môže to znamenať, že sa budete musieť presťahovať do väčšieho bytu alebo upraviť svoj súčasný priestor pre novú osobu, ktorá k vám príde bývať. Je dôležité, aby bol váš priestor pohodlný a funkčný.

Možno sa budete chcieť presťahovať z mesta na predmestie alebo sa budete chcieť presťahovať bližšie k rodine, ktorá vám pomôže.

7. Aké bude usporiadanie spania?

Spánok. Svätý grál pre nových rodičov. Diskutovali ste o spôsobe spania, keď príde dieťa? Napríklad kde bude spať bábätko a kde bude spoločné spanie. Je veľmi dôležité vypracovať spôsoby, ako zabezpečiť, aby obaja rodičia maximálne využili množstvo spánku.

8. Aký bude náš vzťah po príchode dieťaťa?

Páry sa môžu od seba vzdialiť a neúmyselne zanedbávať jeden druhého. Je to pochopiteľné, pretože nová osoba vyžaduje všetku vašu pozornosť a lásku. Rodičia majú často pocit, že s pribúdajúcim vekom ich dieťaťa, keď ich dieťa trávi viac času mimo domu, sa ich vzťah znovu obnoví. Možno by stálo za to porozprávať sa o spôsoboch, ako môžete spolu tráviť čas aj po príchode dieťaťa.

Rodičia sa určite stretnú s nezhodami. Je však dôležité, aby ste na týchto nezhodách pracovali v súkromí, mimo detí. Môže pomôcť preskúmať, ako sa vaše výchovné štýly navzájom dopĺňajú, a naučiť sa, ako vychovávať spoločne.

Tím našich konzultantov vám v ďalších článkoch povie viac o témach, ako sa naučiť vychovávať deti spoločne.