8 Zlozvykov, ktoré môžu ukončiť Váš vzťah

25.11.2021

Aj tie najšťastnejšie vzťahy je niekedy ťažké udržať. Ľudia majú na veci odlišné názory, čo môže viesť k veľkým hádkam alebo nedorozumeniam. Existuje však veľa nenápadných zvykov, ktoré sa zdajú byť neškodné, ale môžu naštrbiť váš vzťah bez toho, aby ste si to všimli. Sú to napríklad také drobnosti, ako je klebetenie alebo odchod z domu bez rozlúčky.

Naši odborníci chcú, aby váš romantický život prekvital, a preto pre vás pripravili informácie o 8 zvykoch, ktorých sa treba zbaviť.

1. Vyťahovanie vecí z minulosti pri hádkach

Dokonca aj tie najšťastnejšie páry sa z času na čas pohádajú, pretože nie je možné, aby žil nejaký pár v harmonickom vzťahu desiatky rokov bez výmeny názorov. Keď sa to teda stane, nezabudnite na cieľ: vyriešiť problém, nie vyhrať alebo si to len vybiť na partnerovi. To je dôvod, prečo spomínanie na niečo spred niekoľkých rokov nie je vôbec užitočné a len v našich partneroch vyvoláva pocit bezmocnosti.

2. Výber zlého času na vážny rozhovor

Keď ide o vážne témy, ktoré potrebujete prediskutovať, či už ide o finančné záležitosti, ciele dlhodobého vzťahu atď., je dôležité určiť správny čas. Vyberte si chvíľu kedy nie je váš partner vystresovaný, unavený alebo hladný. Mohlo by to veci zbytočne skomplikovať. Takisto je veľmi dôležité používať správny tón: ani tie najvážnejšie diskusie sa nemusia zmeniť na hádky.

3. Vytváranie predpokladov o pocitoch vášho partnera namiesto toho, aby ste sa priamo pýtali

Aj keď si myslíte, že svojho partnera poznáte do hĺbky, jednoducho to tak nemôže byť. Každý sa na veci v živote pozerá cez svoju vlastnú jedinečnú perspektívu a systém hodnôt. Ak teda predpokladáte, že viete, čo si vaša polovička myslí alebo čo cíti, môže to viesť k tomu, že sa uzavriete (v podstate sa prestanete snažiť nadviazať kontakt), vznikne konflikt a pocit osamelosti.

4. Kritizovanie rodinných príslušníkov vášho partnera

Téma rodiny sa objaví v každom vzťahu. Nie je však ničím výnimočným, ak máte iný pohľad na život ako členovia vašej rodiny alebo vášho partnera. To môže viesť k nedorozumeniam alebo dokonca ku konfliktom. V každom prípade je nesmierne dôležité pamätať na to, že títo ľudia sú veľkou súčasťou vášho manžela alebo manželky.

Keď diskutujete o niečom, čo vás trápi, nezabudnite, že je potrebné komunikovať o tom, kde je problém a sťažovať sa. Kritika v hádkach nemá žiadne miesto. Zatiaľ čo sťahovanie sa je zamerané na konkrétny problém, ktorý sa dá zmeniť, kritika útočí na osobnosť iných.

5. Vyhýbanie sa rozhovorom o peniazoch

Až 7 párov z 10 má problémy spojené s peniazmi, takže môžeme povedať, že táto otázka je veľmi dôležitá. Samozrejme, nie každý sa o tejto veci rád rozpráva, ale musíte byť trpezliví a vytrvalí, aby ste sa vyhli problémom v budúcnosti. Odborníci odporúčajú vymyslieť konkrétne pravidlá a limity výdavkov, ktoré vyhovujú vám obom, a o všetkých sporných otázkach diskutovať spoločne. Prínosné môže byť aj spoločné vytvorenie rozpočtu, ako aj diskusia o vašich silných a slabých stránkach.

6. Odchod z domu bez toho, aby ste vzali na vedomie svojho partnera

Toto konanie, aj keď sa môže zdať celkom neškodné, je potenciálnym znakom vyhýbania sa komunikácii. Aj keď ste spolu už dlho, jednoduché veci, ako napríklad spôsob, akým ráno odchádzate do práce, môžu vzťah zmeniť alebo zničiť. Aj keď váš vzťah možno zovšednel natoľko, že svojmu drahému už dávno nezvyknete venovať láskyplný dotyk alebo pár teplých slov, stačí, ak mu aspoň zaprajete s úsmevom pekný deň.

7. Snažíte sa svoj hnev ukladať do fľaše

Potláčanie svojich emócií namiesto toho, aby ste ich spracovali, je veľmi škodlivé pre váš vzťah aj pre vaše duševné zdravie. Ak budete hnev ukladať do fľaše, môžete začať pociťovať úzkosť, bolesti hlavy či v hneve kričať na partnera, atď. To veľmi sťažuje adekvátne reagovanie na rôzne podráždenia a v dôsledku toho môže trpieť váš vzťah.

8. Kritizovanie alebo klebetenie o priateľoch vášho partnera

Napriek tomu, že klebetenie sa nezdá byť až také zlé, a dokonca má aj určité výhody, hovoriť zlé veci o ľuďoch, ktorých má vaša drahá polovička rada, nie je nikdy dobrý nápad. Opäť platí, že kritika je v poriadku, keď sa robí správne, ale klebetenie z vás robí osobu, ktorej sa v očiach vášho partnera nedá dôverovať. Navyše to zle vplýva na vaše zdravie a môže to viesť k vyčerpaniu, úzkosti atď.

Ak chcete poznať ďalšie návyky, ktoré sú škodlivé pre romantické vzťahy, inšpirujte sa radami našich expertov, ktorí vám radi pripravia ďalšie články budovania zdravého vzťahu.