Ako zabrániť zamrznutiu mozgu?

17.12.2021

Čo sa stáva s vaším mozgom, keď konzumujete studené jedlá? Možno ste zažili krátku, ale veľmi bolestivú a špecifickú bolesť hlavy po konzumácii niečoho studeného. Nazýva sa to zamrznutie mozgu, známe aj ako bolesť hlavy zo zmrzliny, a môže sa vám to niekedy stať, keď zjete zmrzlinu alebo vypijete ľadový nápoj. Väčšinou trvá len niekoľko sekúnd a potom si môžete hneď vychutnať studené jedlo alebo nápoj. No je dôležité o tomto "zamrznutí mozgu" vedieť, aby sme sa mu pokúsili vyhnúť.

Náš tím odborníkov by vám rád vysvetlil, čo sa s nami deje, keď dostaneme obávané zamrznutie mozgu. Nebojte sa, nejde o vážny stav, aj keď jeho opakované zažívanie môže spôsobiť trvalé následky.


1. Ako rozpoznať zamrznutie mozgu.

Zamrznutie mozgu nastáva po rýchlej konzumácii niečoho studeného, napríklad zmrzliny alebo vody. Niekedy stačí ak sa niečo ľadové dotkne špičky vašich úst. Môže sa to stať aj vtedy, keď ste práve vdýchli niečo veľmi studené. Ľudia takéto stavy zvyčajne zažívajú, keď je horúce počasie a konzumujú niečo veľmi studené. Pocit zamrznutia sa prejavuje veľmi náhlou a ostrou bolesťou v prednej časti hlavy. Bolesť netrvá veľmi dlho. Ide zvyčajne o niekoľko sekúnd, v niektorých prípadoch o jednu až dve minúty.

2. Príčina zamrznutia mozgu je stále tak trochu záhadou.

Keď konzumujete niečo studené alebo dokonca studený vzduch, meníte teplotu v zadnej časti krku v mieste, kde sa spája vnútorná krčná tepna a predná mozgová tepna. Keď vychádzame z vyjadrenia neurológa Dwayna Godwina, že 

"mozog nemá rád zmeny", 

tak zmrazenie mozgu je svojím spôsobom preventívne opatrenie. Keď teda udrie chlad, spôsobí rozšírenie a stiahnutie tepien a to je pocit, ktorý mozog interpretuje ako bolesť.

3. Zmrznutie mozgu verzus migréna.

Výskum ukázal, že u ľudí trpiacich migrénou je pravdepodobnosť výskytu zamrznutia mozgu ešte vyššia. Najväčší a najdôležitejší rozdiel medzi týmito dvoma ochoreniami je ten, že zamrznutie mozgu trvá len krátko a odznieva samo od seba bez potreby užívania liekov. Migréna nielenže trvá dlhšie, ale môže spôsobiť aj iné nepríjemné pocity, ako napríklad nevoľnosť.

4. Zamrznutie mozgu možno pomerne jednoducho "liečiť".

Ako sme spomínali, zamrznutie mozgu netrvá dlho, ale ak ho niekedy zažijeme, existuje niekoľko dobrých spôsobov, ako ho rýchlejšie ukončiť. Prvým z nich je vypiť niečo, čo je teplé alebo má izbovú teplotu. Druhým spôsobom je pritlačiť si jazyk na špičku úst. Teplo jazyka sa prenesie do vašich dutín a zohreje nervy, ktoré spôsobujú zamrznutie mozgu. Jazyk tam držte dovtedy, kým bolesť nepominie.

5. Najlepšie je "zamrznutiu mozgu" vyhnúť sa úplne.

Napriek tomu, že to pre nás nie je nebezpečné, stále je to nepríjemný pocit, takže ak sa mu chcete vyhnúť, kroky sú jednoduché. Vyhýbajte sa požitiu mrazivých potravín alebo nápojov a nedýchajte veľmi studený vzduch. Ak si dáte niečo studené, snažte sa jesť pomaly. A keď sa prechádzate vonku pri nízkych teplotách, pred chladným vzduchom vás môže ochrániť kukla alebo šatka.

Ak sa chcete poradiť, naši špecialisti Vám radi pomôžu, čomu sa vyhýbať počas zimných mesiacov.