Tehotenské mýty z minulosti

19.11.2021

Keby sme sa opýtali našich starých mám, aké to bolo byť tehotnou pred dávnymi rokmi, určite by sme boli odpoveďami veľmi prekvapení. Dnes máme vďaka pokroku a zmenám v spoločnosti prístup k väčšiemu množstvu informácií a mnohé veci, ktoré sú v tehotenstve bežné, boli pred desiatkami rokov nepredstaviteľné.

Tím našich špecialistov sa chce s vami podeliť o niektoré situácie a názory na tehotenstvo, ktoré boli bežné v minulých desaťročiach a naznačujú, ako sa doba zmenila. Dozviete sa ako sa tieto mýty líšia od toho, čo sa deje dnes.

1. Tehotenstvo celebrít sa vnímalo v úplne inom svetle.

V čase vysielania seriálu I Love Lucy bola komička Lucille Ball požiadaná, aby zatajila svoje tehotenstvo. V tom čase bolo vystúpenie tehotnej ženy v rodinnej šou nepredstaviteľné. V skutočnosti bolo slovo "tehotenstvo" v televízii zakázané.

Napriek tomu sa producenti po čase rozhodli pre skok a Lucy sa stala prvou ženou, ktorá na malej obrazovke ukázala svoje mamičkovské bruško. V súčasnosti je zverejnenie tehotenstva celebritou na sociálnych sieťach alebo v televízii bežné a verejnosťou veľmi dobre prijaté.

2. Verilo sa, že výška brucha určuje pohlavie dieťaťa.

V minulosti sa hovorilo, že ak má budúca mamička brucho smerom nahor, narodí sa jej dievčatko a ak smeruje nadol, bude to chlapec. Je to však mýtus. V skutočnosti výška aj tvar brucha závisia od postavy každého človeka a polohy dieťaťa.

3. Tehotné ženy necvičili ani sa nevenovali iným druhom pohybu.

V prvých desaťročiach dvadsiateho storočia bol rozšírený lekársky názor, že tehotné ženy by sa mali vyhýbať únave a nadmernej námahe, a preto sa im neodporúčalo cvičiť. Mnohé z týchto usmernení posilňovali predstavu, že tehotné ženy sú slabé.

Až v 70. rokoch 20. storočia sa šetrné cvičenie začalo považovať za bezpečné, pokiaľ bola žena zdravá. Dnes môžeme vidieť mnoho budúcich mamičiek, ktoré praktizujú jogu, pilates, plávanie alebo aj beh či skialp.


4. Fotografie na pôrodných sálach neexistovali až do polovice 50. rokov 20. storočia.

Zatiaľ čo dnes sú fotografie zachytávajúce tento krásny okamih bežné a sú spomienkou, ktorú si chce každá matka uchovať, v 50. rokoch 20. storočia boli tabu. Až v roku 1953 fotoreportérka Helen Brush Jenkins portrétovala svojho malého syna chvíľu po narodení. Postupne sa tento nový typ fotografie začlenil do procesu pôrodu a dnes je veľmi žiadaný.

5. Žena bola kvôli tehotenstvu predurčená na prepustenie z práce.

Pred desiatkami rokov sa od budúcich matiek očakávalo, že v ideálnom prípade zostanú doma a budú sa starať o domácnosť. Z tohto dôvodu bolo mnoho žien vyhodených zo zamestnania. Istá učiteľka dokonca povedala, že byť tehotná sa v 70. rokoch 20. storočia považovalo za "zlý vzor" pre študentov.

Ak sa žena v dnešnej dobe rozhodne pracovať počas tehotenstva, nejde o nič výnimočné a v niektorých krajinách má nárok na materskú dovolenku.

6. Od žien sa vyžadovalo, aby "zakrývali" svoje tehotenstvo.

V minulosti museli ženy skrývať akékoľvek známky tehotenstva. Jedným z bežných odevov v 40. a 50. rokoch 20. storočia bola voľná košeľa, ktorá pomáhala takýto stav dlhšie skrývať. Dnes sa však ženy neboja ukázať svoje prirodzené tehotenské bruško.

7. Otcovia sa nesmeli zúčastňovať pôrodu svojich detí.

Pred rokom 1970 sa otec pôrodu nezúčastňoval. Podľa doktorky Laury Kingovej si mnohí mysleli, že pôrodná sála nie je miestom pre muža. Postupne sa však presadila myšlienka, aby muž počas tejto udalosti sprevádzal svoju partnerku.

Dnes sa otcovia môžu zúčastniť pôrodu svojich detí, prestrihnúť pupočnú šnúru a oznámiť pohlavie dieťaťa ostatným členom rodiny.

8. Museli "jesť za 2".

Kedysi sa odporúčalo, aby budúca matka "jedla za 2". Teraz však vieme, že energetické potreby sa počas prvých 6 mesiacov tehotenstva nemenia a v poslednom trimestri je potrebných len asi 200 kalórií denne navyše. Podľa profesora Rymera môže byť nadmerné jedenie počas tehotenstva aj priberanie škodlivé, pretože sa zvyšuje riziko potratu alebo predčasného pôrodu.

9. Beh vyvoláva predčasný pôrod

Ak ste chodili behať ešte pred tehotenstvom, tak sa nemusíte ničoho obávať. Ide len o mýtus. Každodenná rutina cvičenia či behu počas tehotenstva sa u väčšiny budúcich mamičiek nepovažuje len za bezpečnú, ale sa aj odporúča.

10. Pálenie záhy znamenalo, že sa vám narodí dieťa s hustými vlasmi.

Mnohé staré mamy tvrdili, že pálenie záhy znamená, že dieťa sa narodí dieťa s hustými vlasmi. Podľa zdravotnej sestry a pôrodnej asistentky Steckelovej je však pravdepodobnejšie, že je to spôsobené skôr hormónmi ako vlasmi budúceho dieťaťa.

Ktorý z týchto rozdielov vás prekvapili najviac? Pozrite si ďalšie články, kde nájdete ďalšie mýty o zdraví a životnom štýle, ktoré boli v minulosti bežné.